Startup rady: Startup peníze rozhodují

Profit to be had - startup peníze

Startup je hlavně firma, startup peníze

Poslední pokračování článku a druhého dílu o soutěži Startup Rally (pražské kolo proběhlo 19.8.2013 v Node5) a souhrn nejdůležitějších postřehů a rad, které se tento večer vyskytly. Když není možnost financovat své projekty z vlastních zdrojů začnou týmy shánět investory, kteří jim na jejich startup peníze dají.

5. rada : Jde pouze o peníze (nejdůležítější rada pro startup)

Výsledky poroty se poměrně lišily od mých tipů. Osobně jsem hodnotil startupy podle odvedené práce a kolik toho přinášejí nového. Pro porotu existoval ovšem pouze jeden parametr, peníze. Celou soutěž nakonec vyhrál startup Marketizator. Jedná se o nástroj, který do stránek a internetových obchodů umí dodávat lokalizovaný obsah. Typicky tedy počasí a co si lidé kupují z dané lokality. Plány jsou vetší, snaha úplně zacílit konkrétní cílovou skupinu. Grafy měli pěkné, jednomu zákazníkovi během několika měsíců vzrostly tržby na 250%. Ale k tomu se váže jedna z hlavních výtek poroty, že číslům ukázaných v prezentacích musí věřit. Cíle by mělo být poskytnout co nejvíce a nejpřesnější čísla o dosavadním vývoji startupu.

Kdo mi na startup peníze dá?

Otázka, kterou řeší týmy už od začátku. Mají udělanou prezentaci a už shánějí peníze. Porota celkem jasně ukázala, že projekt už musí něco dokázat, aby si investici zasloužil.

Porota se musí umět prezentovat

Po vyhlášení výsledků přišla asi nejcennější část večera a to byla zpětná vazba k jednotlivým prezentacím. Pro všechny týmy opravdu důležitá část. Obecně platí, že když člověk už něco dělá, měl by chtít získat zpětnou vazbu. Nakonec to může být nejdůležítější výsledek snažení. Při zpětné vazbě přišel dotaz od zakladatele Portfoleo (jak se ukázalo tak se stará i o prodej projektu), kdo vlastně v porotě. Problém se pak odkázal na organizátory, že ji neprezentovali (a jejich dosavadní úspěchy). Pro pořádek tedy představuji porotu: Petr Ocásek, Pavel Sodomka, Jaroslav TrojanJan Všianský. A pro představu o základních radách a otázek doporučuji přečíst stránku Node5 Mentors.

Existují startupy pro startupy?

Následující video kupodivu velmi pravdivě popisuje přístup některých týmů. Velká chuť dělat něco nového a ambice o prosazení se ve světě skončí debatami o designu. A nakonec zbudou pouze pěkné webové stránky, které hodně mlží. I přesto může být takové životní období velmi poučné.

Název videa The Startup: A Less Productive Alternative to Unemployment je ve většině případů velmi přesný.

Spread the word...Email this to someoneTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on Tumblr
Posted in IT Tagged with: , , ,
0 comments on “Startup rady: Startup peníze rozhodují
1 Pings/Trackbacks for "Startup rady: Startup peníze rozhodují"
  1. […] Pokračování v článku hStartup rady: Startup peníze rozhodují. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*